ایده‌هایی طلایی برای بزرگ‌تر نشان‌دادن آپارتمان‌های نقلی

Sunday، ۳ Esfand ۱۳۹۹

همه‌روزه بر شمار آدم‌هایی که از روستاها و حومه راهی شهرها می‌شوند، افزوده می‌شود. ولی ظرفیت شهرها متناسب با این مهاجرت‌ها هم‌خوانی ندارد و ابعاد آپارتمان‌هایی که ساکنان شهرهای بزرگ در آنها سکنی می‌گزینند، کوچک و کوچک‌تر می‌شود. افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها نیز مزیدبرعلت شده است. در این مطلب می‌خواهیم به آنهایی که ناچارند در این آپارتمان‌های کوچک و نقلی زندگی کنند، نشان دهیم که راهکارهای بسیاری برای بزرگ نشان دادن فضایی محدود وجود دارد. اگر شما هم در آپارتمانی جمع‌وجور و نقلی ساکنید، می‌توانید با به‌کارگیری این روش‌ها احساس زندگی در خانه‌ای بزرگ، جادار و زیبا را برای خود رقم بزنید. با ایده‌هایی برای دکوراسیون آپارتمان‌های نقلی، که معمولاً مساحت‌شان کمتر از ۴۰ متر مربع است، همراه ما باشید.

فقط سفید و روشن

همانطور که می‌دانید رنگ‌های تیره فضای آپارتمان را تنگ‌ و خفه‌ می‌کند. پس تا آنجا که می‌توانید دیوارها را سفید کنید و یا سایه‌های متنوعی از این رنگ مثل وانیلی، کرم، سفید مایل به زرد، عاجی، سفید تخم‌مرغی را در رنگ دیوارها به‌کار ببرید. این طیف رنگی به بهترین شکل نور طبیعی را بازتاب می‌دهد و بخش قابل‌توجهی از نور را منعکس می‌کند. به‌عبارت‌بهتر سدّ راه انعکاس نور در آپارتمان شما نمی‌شوند. حواستان باشد که یک فضای رنگی به‌هم‌پیوسته بر دیوارها به‌وجود بیاورید. یعنی از ایجاد تضادهای رنگی در نقاشی دیوار بپرهیزید تا فضا جادارتر به‌نظر بیاید.

|آشپزخانه را نیز وارد این بازی رنگی روشن کنید|

سفید و روشن در همه‌جا

همانطور که برای دیوارها دکوراسیون آپارتمان نقلی‌تان رنگ روشن و سفید را انتخاب کردید، آشپزخانه را نیز وارد این بازی رنگی روشن کنید و کابینت‌ها و وسایل آشپزخانه را نیز سفید انتخاب کنید. برای سرتاسر پیشخوان، لوستر یا چراغ آویزهای اُپن رنگ‌های روشن به‌کار ببرید و حتی به قاب هالوژن‌های آشپزخانه نیز رحم نکنید و آنها را هم از رنگ روشن بی‌نصیب نگذارید تا با ایجاد توهم بصری فضا بزرگ‌تر و دلبازتر به چشم بیاید.

|از پرده‌های حریر استفاده کنید|

نور طبیعی را به دام بیندازید

بزرگ‌کردن پنجره‌ها برای پاشیدن نور طبیعی داخل خانه معمولاً کاری‌ست نشدنی و گهگاه غیر ممکن، بنابراین اگر تمام راه‌های ممکن -مثل یکی‌کردن رنگ پرده و نورگیر پنجره- را برای به‌دام‌انداختن نور طبیعی رفته‌اید، ، خوب حالا نوبت قدم آخر است: نورپردازی مصنوعی بی‌حدوحصر؛ یعنی تا آنجا که طراحی آپارتمان اجازه می‌دهد نور را به فضای کوچک خود دعوت کنید.

|نوری که از طریق پنجرهای سقفی به فضا راه می‌یابد، فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد|

پنجرۀ دوست‌داشتنی

 اگر معماری فضا یا دکوراسیون آپارتمان‌تان به شکلی است که می‌توانید پنجره سقفی در آن داشته باشید، مضایقه نکنید. پنجرۀ سقفی عالی‌ترین روش برای آوردن نور طبیعی به داخل فضا است. در مقایسه با نوری که به‌طور مستقیم وارد فضا می‌شود، نوری که از طریق پنجرهای سقفی به درون می‌ریزد، نه تنها آپارتمان و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، بلکه عمق و بعد بیشتری به فضا می‌بخشد.

|نصب «شلف» در قسمت‌های مختلف، فضا را بازتر می‌کند|

هیچ فضای خالی‌ای را از قلم نیندازید

امروزه استفاده از شلف‌های دیواری در آپارتمان‌ها بسیار رایج شده است. شلف‌هایی که می‌توان آنها را فرشتۀ نجات محدویت فضا در آپارتمان‌های نقلی دانست. نصب این شلف‌های نجات‌بخش در قسمت‌های مختلف آپارتمان هم فضا را بازتر می‌کند و هم از شلوغی و به‌هم‌ریختگی نجات می‌دهد. با قراردادن وسایل در شلف‌ها، دیگر مجبور نیستیم وسائل دکوری و غیردکوری را در گوشه‌گوشۀ خانه بچپانیم؛ وسایلی که هر خانه‌ای را شبیه یک سمساری خانگی می‌کند! علاوه‌براین عموماً آپارتمان‌های کوچک، آشپزخانه‌های کوچکی دارند که مجبورید هر روز با محدویت فضای آن دست‌وپنجه نرم کنید. اما نگران نباشید، هنوز یک راه‌حل در میان است: شلف‌! می‌توانید با نصب همین شلف‌های به‌ظاهر تزئینی فضای تنگ‌وترش، خالی و بلااستفادۀ بالای کابینت‌ها را پر کنید و با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم از فضا نهایت استفاده را می‌برید و هم آشپزخانه را از شر ریخت‌وپاش اضافی نجات می‌دهید تا آشپزخانه‌تان همیشه مرتب به‌نظر برسد.

|کاسۀ توالت فرنگی را کوچک انتخاب کنید|

حمام کوچک آپارتمان‌های کوچک

به‌جای شیرآلات توکار در حمام از مدل دیواری آن استفاده کنید تا بتوانید سطح ارتفاع کابینت زیر سینک را به‌همان‌اندازۀ ظاهراً ناچیز ولی ارزشمند بالاتر بیاورید. البته می‌توانید این ایده را در آشپزخانه هم پیاده کنید. برای توالت فرنگی سرویس بهداشتی نیز مدلی را انتخاب کنید که کاسۀ کوچک‌تری دارد. در این صورت فضای سرویس بهداشتی بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد.

|از فضای خالی زیر تخت به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی استفاده کنید|

باز هم چیدمان عمودی!

اگر سقف آپارتمان بلند است و این امکان را فراهم می‌کند که تخت را در ارتفاع نصب کنید. می‌توانید با اجرای این ایده از فضای خالی زیر تخت به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی بهره ببرید. این راهکار برای هر فضایی مناسب نیست و باید استحکام دیوارها و … را بسنجید. بااین‌همه اگر امکانش را دارید، بدانید که ارزش امتحان‌کردن دارد.

|تخت‌های تاشو در مدل‌های مختلف با مکانیسم‌های بازشوندۀ افقی، عمودی و افقی-عمودی را فراموش نکنید|

ایده‌ای رهایی‌بخش!

تختخواب‌های تاشو و کم‌جا را می‌توان بهترین و طلایی‌ترین ایده برای آپارتمان‌های کوچک قلمداد کرد، ایده‌ای که امروزه‌روز طرفداران زیادی پیدا کرده است. این تخت‌ها در مدل‌های مختلف با مکانیسم‌های بازشوندۀ افقی، عمودی و افقی-عمودی تولید و عرضه می‌شوند. هنگامی‌که به آنها نیاز ندارید می‌توانید جمع‌شان کنید و خیلی راحت کاربری فضای کوچک‌تان را تغییر دهید و همزمان از فضا برای انجام کارهای دیگر بهره بگیرید. 

|کمدهای ریلی آینه‌دار را از قلم نیندازید|

آینه و باز هم آینه

اگر می‌خواهید آپارتمان کوچک‌تان را بزرگ و دلباز جلوه دهید، آینه‌ها از مفیدترین و ارزان‌ترین ایده‌ها هستند. در هر جایی‌که امکانش هست، آینه‌ای نصب کنید. کمدهای ریلی آینه‌دار بخرید و یا اینکه برخی از دیوارها را سرتاسر آینه‌کاری کنید. شاید در نگاه اول این ایده کمی قدیمی به‌نظر برسد، منتها برای آپارتمان‌های امروزی راه‌حلی ثمربخش است. نصب آینۀ دیواری علاوه‌براینکه آپارتمان شما را وسیع‌تر نشان می‌دهد، به خانه‌تان کیفیتی لوکس و شیک نیز می‌بخشد.

|درجه‌ای از رنگ سفید را برای پس‌زمینۀ آشپزخانه انتخاب کنید که جلوه‌وجلا داشته باشد|

سفید جلوه‌گر

انتخاب طراحی سفید برای دیوار بین کابینت و هماهنگ‌کردن آن با تجهیزات سفید آشپزخانه ایده‌ای بی‌نهایت کاربردی برای بزرگ نشان‌دادن فضا است که در مورد آن صحبت کردیم، اما بایستی تأکید کنیم که درجه‌ای از رنگ سفید را برای پس‌زمینه آشپزخانه انتخاب کنید که جلوه‌وجلا داشته باشد تا جذابیت و چشم‌نوازی خاصی را به فضای آشپزخانه‌تان ببخشد.  

به سراغ درها بروید

اگر عمق دیوارهای آپارتمان به اندازه­‌ای باشد که بتوان درب اتاق‌خواب، کمد و یا حتی راهرو یا دالان را برداشت و با درهای ریلی جایگزین کرد، معطل نکیند. این ایده در آپارتمان‌های کوچک نتیجه‌ای فوق‌العاده شگفت‌انگیز دربردارد.

|دیوارها را از فضای آپارتمان حذف کنید|

با دیوارهای اضافی خداحافظی کنید

 پلان باز و آزاد در طراحی هواخواهان بی‌شماری دارد. این سبک طراحی برای آپارتمان‌های کوچک عالی است. شما نیز می‌توانید با کمک‌گرفتن از یک طراح داخلی دیوارهایی را از فضای آپارتمان حذف کنید. با این روش فضای بسته آپارتمان‌های قوطی‌کبریتی را به فضایی روشن و دراندشت تبدیل می‌کنید.

|بلند بودن پایۀ مبلمان با ایجاد توهم بصری به بزرگ نشان‌دادن فضا کمک می‌کند|

پایه‌های بلند

برای آپارتمان‌های کوچک بهتر است که مبلمان و وسایل پایه‌بلند تهیه کنید. بلند بودن پایه و فضای خالی زیر وسایل با ایجاد توهم بصری در بزرگ نشان‌دادن فضا مؤثر است. گذشته‌ازاین، فضای زیر مبلمان پایه‌بلند می‌تواند نقش فضای ذخیره‌ساز را ایفا کند که در آپارتمان‌های جمع‌وجور مثل گنج می‌ماند.

|در فضاهای کوچک دیوارهای روشن در کنار کف‌پوش تیره فضا را وسیع‌تر نشان می‌دهند|

کف‌ها ساز خود را می‌زنند

پیش‌تر گفتیم که در طراحی از رنگ روشن برای دلباز بودن و بزرگ نشان‌دادن فضا استفاده کنید. اما نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که هرگز نباید برای کف‌پوش آپارتمان‌های کوچک به طرف رنگ‌های روشن بروید، بلکه باید برعکس انتخاب کنید. در فضاهای کوچک دیوارهای روشن در کنار کف‌پوش تیره فضا را وسیع‌تر نشان می‌دهند. پس برای دیوار به سراغ رنگ‌های روشن بروید و برای کف لمینت یا پارکت تیره‌رنگ انتخاب کنید. حتماً کف‌پوش فضاهای کوچک را به‌صورت مورب اجرا کنید، چراکه این ترفند در وسیع‌تر نشان‌دادن فضا بسیار کارآمد است.